Wykładowcy na świecie

Magdalena Linek, Julia Stańko, Nicole Sticher, Martin Stosik: Polonistyka w Wiedniu

Gdzie można studiować polonistykę w Wiedniu?

Uniwersytet Wiedeński oferuje wiele kierunków studiów. Wielu studentów decyduje się na studia filologiczne. W Instytucie Slawistyki można wybrać następujące języki: język rosyjski, bośniacki, chorwacki, serbski, bułgarski, słowacki, słoweński, jak również język polski. Ci, dla których decyzja wyboru jest trudna, mają możliwość studiowania slawistyki ogólnej.
Instytut Slawistyki znajduje się w dziewiątej dzielnicy Wiednia, dokładniej mówiąc, na terenie starego szpitala, stąd adres: Spitalgasse 2, dziedziniec 3. Campus jest ogromny, bardzo piękny i zielony, a latem można się u nas opalać i urządzać imprezy.

Kto studiuje polonistykę? Ilu jest studentów?

Grupa prawie 200 studentów, studiujących polonistykę w Wiedniu, składa się w większości z osób, które wychowały się w Wiedniu i mają kontakt z językiem polskim w domu rodzinnym. Są to głównie osoby, należące do tak zwanej drugiej generacji Polonii w Austrii, które często bardzo dobrze rozumieją język polski, lecz mają trudności z pisaniem. Co najmniej połowa studentów polonistyki wiedńskiej ma właśnie takie problemy. Poza tym są jeszcze dwie inne grupy: do pierwszej należą studenci, którzy mają polską maturę, do drugiej zaś studenci, którzy nie mają polskiego pochodzenia i uczą się języka polskiego od podstaw.

Jakie studia mogą podjąć poloniści?

Polonistykę można studiować na kierunku licencjackim, magisterskim lub dydaktycznym.

Poza Uniwersytetem Wiedeńskim...

Studenci polonistyki w Wiedniu mają różne możliwości pogłębiania znajomości języka polskiego. Można się ubiegać o stypendia na studia w Polsce, na przykład na wyjazd do szkoły letniej Polonicum na Uniwersytecie Warszawskim.
Co roku, w sierpniu, Polonicum organizuje letni kurs języka polskiego, na który możemy dostać stypendium na jedno z trzech miejsc: nie trzeba płacić ani za kurs, ani za nocleg. Studenci są zakwaterowani w akademiku niedaleko Uniwersytetu. Dzięki bogatemu programowi (filmy, lektoraty, warsztaty i wycieczki) i wykwalifikowanym profesorom i lektorom każda osoba nauczy się czegoś nowego.
Na końcu otrzymuje się świadectwo i można sobie zrobić zdjęcie z Panią Profesor:

Inną okazję do pogłębienia znajomości polszczyzny daje Letnie Kolegium, organizowane przez dr Lilianę Madelską. W lipcu się jedzie na przykład do Poznania, aby uczyć się języka polskiego w tandemie: dzięki współpracy studentów z Austrii i z Polski można się naprawdę "rozgadać" w obu językach. Przez trzy tygodnie austriaccy studenci poznają polską kulturę, ciekawe zabytki, a także szlifują język polski. Takie Kolegia były już w Cieszynie, Krakowie, Lądku Zdroju, Ustroniu... Można zwiedzić Polskę!

Na dodatkowych kursach można się nie tylko wiele nauczyć, lecz także zdobyć nowych przyjaciół:

Nasi Wykładowcy

Wiedeńskimi polonistami opiekują się różni wykładowcy.
Literaturę wykłada prof. Alois Woldan, a także dr Jolanta Doschek. Zajęcia z językoznawstwa prowadzi prof. Michael Moser oraz dr Przemysław Chojnowski, a języka polskiego uczy dr Liliana Madelska, a także mgr Viktoria Majzlan.
Więcej informacji o slawistyce wiedeńskiej można znaleźć na stronie http://slawistik.univie.ac.at/

Tekst przygotowany przez studentów polonistyki:
Magdalena Linek, Julia Stańko, Nicole Sticher, Martin Stosik

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: