Wykładowcy na świecie

Karolina Pyka: Pracuję w Rosji i uczę języka polskiego

Lektorat w Pietrozawodsku

  Pietrozawodsk, to stolica Republiki Karelii jest położony nad jeziorem Onega – drugim co do wielkości jeziorem w Europie. Stąd blisko do Finlandii, bo do samej granicy jest tylko 4 godziny jazdy samochodem, do Petersburga – 5 godzin pociągiem i na daleką północ do Murmańska – 16 godzin pociągiem.
  W Pietrozawodsku znajduje się Państwowy Uniwersytet, który został założony w 1940 roku jako Karelsko-Fiński Uniwersytet. Swoją obecną nazwę otrzymał w 1956 roku.

  Język polski w Pietrozawodsku jest nauczany w ramach filologii rosyjskiej, jako drugi język słowiański i jest on jednym z najstarszych języków obcych, którego mogą uczyć się tutaj rosyjscy studenci.
  W sumie grupa studentów uczących się języka polskiego obecnie liczy sobie 13 osób. Wiadomo studenci jak to studenci, do nauki obcego języka podchodzą różnie... Natomiast zupełnie inaczej jest w grupach, które zostały utworzone z chętnych kursantów. Na dzień dzisiejszy w Pietrozawodsku uczy się 30 osób w 3 grupach; są to grupy mniej więcej dziesięcio-osobowe. Najstarszy kursant ma lat 60, a najmłodszy 10.
  Dodatkowe grupy (te nie związane z filologią rosyjską) zrzeszają zarówno studentów z innych kierunków jak i mieszkańców miasta oraz członków Polonii.

  W ramach cyklu spotkań z kulturą polską wszyscy studenci (i nie tylko) mają okazję zapoznać się z filmem polskim, z polską kulturą, muzyką oraz kuchnią.
  Dodatkowo w Pietrozawodsku działa prężnie Polonia, która wraz z Konsulatem RP oraz Instytutem Polskim organizuje różne wystawy, spotkania, wykłady (np. na jedno spotkanie do Pietrozawodska przyjechał prof. zw. dr hab. Marian Kisiel z Uniwersytetu Śląskiego) oraz koncerty („Polska– Rosja, świat i muzyka”).
  Wszyscy, którzy uczą się języka polskiego w Pietrozawodsku są jak jedna wielka rodzina. Język polski wiele osób ze sobą połączył i sprawił, że między kursantami zrodziły się przyjaźnie.

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: