Wykładowcy na świecie

Agata Rudzińska: Uczę języka polskiego w Kazachstanie

Ałmaty to największe miasto Kazachstanu, liczące około 1,5 miliona mieszkańców - tym wielu obcokrajowców. Do 1998 roku miasto było stolicą administracyjną państwa, a do dziś pozostaje ośrodkiem kulturalnym i naukowym. W Ałmaty znajduję się 12 uczelni wyższych – w tym Kazachski Uniwersytet Stosunków Międzynarodowych i Języków Obcych im. Abłaj Hana.
To właśnie tutaj kształcą się przyszli filolodzy polscy.

Filologia polska prowadzona jest w katedrze filologii romano-germańskiej. Studia trwają cztery lata. Obecnie język polski studiuje około 30 studentów. Rok akademicki zaczyna się pierwszego września, a kończy w czerwcu. Na uczelni obowiązują zaliczenia modułowe, które odbywają się co 7 tygodni. Każdy semestr składa się z dwóch modułów, gdzie oceniana jest obecność, praca na zajęciach oraz praca własna studenta. Na zakończenie każdego modułu studenci zobowiązani są przygotować prezentację dotyczącą języka lub kultury polskiej. Na koniec semestru przeprowadzane są egzaminy z całego materiału. Uniwersytet ma własny portal internetowy, na którym nauczyciele wystawiają oceny (w systemie procentowym), a każdy student może te oceny sprawdzić. Studenci trzeciego oraz czwartego roku odbywają praktyki prowadząc zajęcia w polskiej klasie tutejszego gimnazjum. Wprawiają się również w zawód nauczyciela trenując na młodszych koleżankach i kolegach z filologii polskiej.

Nasza filologia ma do dyspozycji Gabinet Języka Polskiego, bogato wyposażony przez tutejszy Konsulat. Znajduję się tu spora biblioteka, znajdziemy podręczniki do nauki języka polskiego na wszystkich poziomach, słowniki, literaturę piękną, a także zestaw filmów i płyt z muzyką polską. Jest również komputer z oprogramowaniem w języku polskim, telewizor z odtwarzaczem kaset wideo i DVD.
Niestety, gabinet nie znajduję się w głównym korpusie Uniwersytetu i od roku akademickiego 2012/2013 nie mogą odbywać się w nim regularne zajęcia. W tej chwili służy nam do wszelkich spotkań „pozalekcyjnych”.

Kazachscy studenci chętnie uczestniczą we wszelkich wydarzeniach związanych z polską kulturą i tradycjami. W listopadzie 2012 roku, dzięki festiwalowi kina polskiego w Ałmaty, zapoznali się z najnowszymi produkcjami polskimi. Dzięki uprzejmości Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Ałmaty, mamy również do dyspozycji salę kinową, gdzie organizujemy seanse kina polskiego. Hucznie obchodzone były Andrzejki, Tłusty Czwartek, a przed Świętami Bożego Narodzenia odwiedził nas nawet Święty Mikołaj!

Na corocznym Polsko-Kazachskim Wieczorze Biznesu dziewczyny miały okazję zaprezentować swoje talenty – pięknie zaśpiewały „Kocham Cię Polsko!” oraz zatańczyły krakowiaka.
Jedna z licznych prób w gabinecie:

Przed występem:

W tej chwili studenci przygotowują się do konkursu recytatorskiego poezji polskiej, organizowanego przez polonijne organizacje Ałmatyńskie.
Studenci zadbali oczywiście również o to, by lektorka z Polski poznała tradycyjną kuchnie kazachską.
Na zdjęciu poniżej biszparmak, narodowy przysmak, oraz kumys.

A po pracy? W takim mieście jak Ałmaty nie sposób się nudzić. Wolny czas można spędzać „zdrowo” - np. na jednym z wielu lodowisk (w tym na najwyżej położonym lodowisku na świecie – Medeo!). Można również jeździć na nartach na tutejszym Shymbulaku, bądź pojechać do oddalonego o ok. 200 kilometrów Kirgistanu (nie potrzebujemy wizy!), by tam oddać się białemu szaleństwu.
Mniej aktywni mogą podziwiać piękne górskie widoki, a na ich tle skocznię narciarską, wjechać kolejką na punkt widokowy – Kok-tobe, aby zobaczyć panoramę miasta.

Ałmaty to ogromne miasto, lecz poruszanie się po nim nie sprawia żadnego problemu. Oprócz licznych autobusów i trolejbusów ogromną popularnością cieszą się taksówki – tutaj każdy samochód jest potencjalną taksówką. Wystarczy, że kierowca zdecyduje się zatrzymać, zgodzi się na proponowaną przez nas cenę i można jechać. Taka forma komunikacji jest bardzo wygodna i zarazem bardzo tania.- Zobacz także wywiad (Ałmatyński Kurier Polonijny)

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: