Wykładowcy na świecie

Agnieszka Mikulec: Z pamiętnika... polskiej nauczycielki w Mołdawii

  We wrześniu 2014 roku pojechałam do Mołdawii skierowana przez ORPEG z ramienia Ministerstwa Edukacji do pracy w Stowarzyszeniu Polaków Gagauzji. Właśnie Gagauzja... Kto słyszał o tym miejscu? Autonomiczna Republika Gagauzji to część Mołdawii. Zamieszkują ją głównie Gagauzi- grupa etniczna, na istnienie której podaje się dwie teorie: to sturczeni Bułgarzy lub zbułgaryzowani Turcy. Niezależnie od teorii, język gagauski jest podobny do tureckiego jak polski do ukraińskiego, a wyznawana religia to prawosławie. Oprócz pracy w stowarzyszeniu uczę również języka polskiego w Mołdawskim Liceum im. M.Eminescu w Komracie- stolicy Gagauzji.
  Oprócz dydaktyki staram się kultywować polskość, wykorzystując różne święta polskie do ukazania naszych tradycji i historii.

  Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowałam konkurs wiedzy o Polsce w liceum mołdawskim. Wieczorem członkowie Stowarzyszenia Polaków Gagauzji spotkali się, by wspólnie świętować. Na powitanie każdy otrzymał rozetę w biało- czerwonych barwach. Stworzyliśmy wzruszające, pełne radości i piękna widowisko, na które złożyły się etiudy teatralne, śpiewy pieśni patriotycznych, pokazy tańców narodowych, fragmenty filmów pokazujących historię Polski. W tym dniu rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na drzewo genealogiczne ogłoszony wśród dzieci i młodzieży stowarzyszenia. Na koniec uczestnicy spotkania biesiadowali w miłej atmosferze.

  W Andrzejki było tradycyjne lanie wosku, zabawy i loteria fantowa, a nawet tort, bo wśród młodych uczestników znalazł się Andriej. Wszystkim bardzo podobały się gry i zabawy, a zapach świec w sali zdradzał niewtajemniczonym, że w polskiej klasie działy się jakieś niezwyczajne rzeczy...

  W grudniu odbyło się spotkanie świąteczne przed Bożym Narodzeniem. Zaprezentowaliśmy wzruszający spektakl o aniołach, były regionalne polskie tańce, a także śpiewanie kolęd. Spotkanie uświetnili swoją obecnością: Ambasador RP w Kiszyniowie- Artur Michalski oraz przedstawiciel kościoła prawosławnego. Podczas uroczystości ambasador wręczył nagrody uczniom biorącym udział w konkursie Znam polskie legendy. Na koniec prezes stowarzyszenia- Ludmiła Wolewicz podarowała panu Arturowi Michalskiemu symbol gagauskiej gościnności- duży kołacz i symboliczny pieniądz na szczęście w nowym roku.

  Prawie wszystkim uroczystościom towarzyszą występy znakomitego młodzieżowego zespołu tanecznego Polacy Budżaka, który powstał w 2005 roku. Ma na swoim koncie wiele sukcesów w różnych konkursach i festiwalach zarówno w Mołdawii, jak i w Polsce.

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: