Wykładowcy na świecie

Agnieszka Mikulec: Z pamiętnika... polskiej nauczycielki w Mołdawii


     We wrześniu 2014 roku pojechałam do Mołdawii skierowana przez ORPEG z ramienia Ministerstwa Edukacji do pracy w Stowarzyszeniu Polaków Gagauzji. Właśnie Gagauzja... Kto słyszał o tym miejscu? Autonomiczna Republika Gagauzji to część Mołdawii. Zamieszkują ją głównie Gagauzi- grupa etniczna, na istnienie której podaje się dwie teorie: to sturczeni Bułgarzy lub zbułgaryzowani Turcy. Niezależnie od teorii, język gagauski jest podobny do tureckiego jak polski do ukraińskiego, a wyznawana religia to prawosławie. Oprócz pracy w stowarzyszeniu uczę również języka polskiego w Mołdawskim Liceum im. M.Eminescu w Komracie- stolicy Gagauzji.
     Oprócz dydaktyki staram się kultywować polskość, wykorzystując różne święta polskie do ukazania naszych tradycji i historii.

     Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowałam konkurs wiedzy o Polsce w liceum mołdawskim. Wieczorem członkowie Stowarzyszenia Polaków Gagauzji spotkali się, by wspólnie świętować. Na powitanie każdy otrzymał rozetę w biało- czerwonych barwach. Stworzyliśmy wzruszające, pełne radości i piękna widowisko, na które złożyły się etiudy teatralne, śpiewy pieśni patriotycznych, pokazy tańców narodowych, fragmenty filmów pokazujących historię Polski. W tym dniu rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na drzewo genealogiczne ogłoszony wśród dzieci i młodzieży stowarzyszenia. Na koniec uczestnicy spotkania biesiadowali w miłej atmosferze.

     W Andrzejki było tradycyjne lanie wosku, zabawy i loteria fantowa, a nawet tort, bo wśród młodych uczestników znalazł się Andriej. Wszystkim bardzo podobały się gry i zabawy, a zapach świec w sali zdradzał niewtajemniczonym, że w polskiej klasie działy się jakieś niezwyczajne rzeczy...

     W grudniu odbyło się spotkanie świąteczne przed Bożym Narodzeniem. Zaprezentowaliśmy wzruszający spektakl o aniołach, były regionalne polskie tańce, a także śpiewanie kolęd. Spotkanie uświetnili swoją obecnością: Ambasador RP w Kiszyniowie- Artur Michalski oraz przedstawiciel kościoła prawosławnego. Podczas uroczystości ambasador wręczył nagrody uczniom biorącym udział w konkursie Znam polskie legendy. Na koniec prezes stowarzyszenia- Ludmiła Wolewicz podarowała panu Arturowi Michalskiemu symbol gagauskiej gościnności- duży kołacz i symboliczny pieniądz na szczęście w nowym roku.

     Prawie wszystkim uroczystościom towarzyszą występy znakomitego młodzieżowego zespołu tanecznego Polacy Budżaka, który powstał w 2005 roku. Ma na swoim koncie wiele sukcesów w różnych konkursach i festiwalach zarówno w Mołdawii, jak i w Polsce.

 

Coryright © 2012 Stowarzyszenie „Bristol”
02-078 Warszawa
ul. Krzywickiego 34
tel.: +48 (22) 625-42-53
tel.: +48 (22) 625-42-67
fax: +48 (22) 625-75-23

Projekt i wykonanie: www.kosler.pl