Wykładowcy na świecie

Adam Antoniewicz: Lektorat w Shenyang (Chiny)


     We wrześniu 2013 roku odbyło sie oficjalne otwarcie lektoratu języka polskiego w Shenyang na Uniwersytecie Północnowschodnim (Northeastern University). Jest to trzeci uniwersytet w Chinach, poza uniwersytetami w Pekinie i Harbinie, który oferuje możliwość nauki języka polskiego.
     Lektorat skierowany jest do wszystkich studentów, którzy są zainteresowani zgłębianiem tajników języka oraz kultury polskiej. Stąd w kursie uczestniczą studenci z kierunków zarówno technicznych, jak również biologicznych oraz humanistycznych.

     Na zajęcia uczęszcza 20 studentów, którzy tygodniowo uczestniczą w dwóch blokach zajęć po półtora godziny. Dodatkowo organizowane są wykłady poświęcone szeroko pojętej kulturze Polski. Studenci mogą nie tylko słuchać o zwyczajach i świętach polskich, ale także czynnie uczestniczyć, np. poprzez wspólne klejenie łańcuchów choinkowych.

     Sale dydaktyczne wyposażone są w komputery, rzutniki multimedialne oraz nagłośnienie, co umożliwia uatrakcyjnienie zajęć poprzez filmy, piosenki i prezentacje multimedialne.
     Jako pierwszy lektor na nowej placówce musiałem się przystosować do nowej rzeczywistości zarówno akademickiej jak i tej codziennej, na szczęście spotkałem się z niezwykłą życzliwością oraz pomocą ze strony pracowników uniwersytetu jak i samych studentów, którzy z ochotą i niezwykłą cierpliwością odpowiadali na tysiące moich pytań.
     Jestem niebywale szczęśliwy, że mogę pracować na tym uniwersytecie, ucząc języka i kultury polskiej.

 

Coryright © 2012 Stowarzyszenie „Bristol”
02-078 Warszawa
ul. Krzywickiego 34
tel.: +48 (22) 625-42-53
tel.: +48 (22) 625-42-67
fax: +48 (22) 625-75-23

Projekt i wykonanie: www.kosler.pl