Wykładowcy na świecie

Marta i Daniel Rutkowscy: Małżeństwo lektorów na Uniwersytecie w Dniepropietrowsku

  Kopalnia wiedzy, czyli polski na Górniczym (Marta i Daniel Rutkowscy - Narodowy Uniwersytet Górniczy w Dniepropietrowsku)

  Narodowy Uniwersytet Górniczy (zwany dalej NGU) jest najstarszą uczelnią w Dniepropietrowsku, powstałą w 1899 roku. Od ponad stu lat cieszy się dużym uznaniem na Ukrainie i ciągle pracuje na swoją renomę. Studiują tu osoby ze wszystkich części kraju. Pomimo, iż jest to uczelnia techniczna ma kilka prężnie działających centrów językowych, w tym Centrum współpracy ukraińsko – polskiej, które obecnie jest największym tego typu przedsięwzięciem w mieście.
  W Dniepropietrowsku pracujemy od 4 lat i mimo, że wcześniej byliśmy pracownikami innych uczelni, z NGU jesteśmy związani właściwie od początku. Centrum współpracy ukraińsko – polskiej (zwane dalej CUPS) przy Narodowym Uniwersytecie Górniczym powstało 10 lat temu z inicjatywy dr Romana Dyczkowskiego, który funkcję dyrektora sprawuje do dzisiaj. Na początku swojej działalności w Centrum uczyło się corocznie maksymalnie 20-cioro studentów. Sytuacja zmieniła się w 2009 roku kiedy to los rzucił naszą małą, lektorską rodzinę nad Dniepr. Od tamtego momentu liczba naszych uczniów sukcesywnie się powiększa, dzisiaj jest ich ponad stu. Uczą się na wszystkich poziomach zaawansowania.
  Mamy na koncie kilka sukcesów, np. byliśmy pierwszym na Ukrainie ośrodkiem, w którym prowadzony był egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego. Pierwszy egzamin odbył się w 2011 roku. W tym roku po raz trzeci gościliśmy zacną komisję pod dowództwem profesora Tadeusza Zgółki. Do egzaminu przystąpiło około 80 osób z czego 50 to uczestnicy naszych kursów. Zdawalność wśród studentów naszego Centrum wynosi ponad 95 procent, co także dla nas – nauczycieli – jest ogromnym osiągnięciem.

  Jesienią zeszłego roku Uniwersytet przyznał CUPS nowe pomieszczenia, które teraz staramy się przystosować do pracy. Mamy nadzieję, że uporamy się z remontem w czasie wakacji i przyszły rok akademicki rozpoczniemy w nowej scenerii.
  Co roku staramy się powiększać naszą bibliotekę o nowe pomoce dydaktyczno-metodyczne. Do dyspozycji studentów są nie tylko podręczniki, ale także sporo pozycji z literatury pięknej, muzyki, audioksiążek oraz filmów. Dysponujemy także sprzętem audio-wideo, który również wykorzystujemy na zajęciach.

  Praca w Dniepropietrowsku daje nam ogromną radość i satysfakcję. Czujemy się tutaj na właściwym miejscu. Różnice kulturowe oczywiście są, ale niewielkie, więc łatwo było nam się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Poza tym otaczają nas tutaj sami życzliwi ludzie, którzy są zawsze chętni do pomocy.

  Miasto, pomimo iż przemysłowe, ma kilka pięknych zakątków, w tym dwa duże parki, wyspę Monastyrską (czyli Klasztorną) i oczywiście Dniepr, nad którym rozciąga się najdłuższy na Ukrainie (i podobno w Europie) deptak.

  Wydawać by się mogło, że na wschodzie Ukrainy zainteresowanie językiem polskim nie będzie tak duże jak na zachodzie. Okazuje się jednak, że jest tutaj mnóstwo osób, dla których Polska jest szansą na lepszą pracę czy wykształcenie, a nasze Centrum jest dla nich początkiem ich wielkiej przygody.

Adres NGU:
49600 Dnipropetrovsk,
Karl Marx Av., 19
telephone number 744-73-39
e-mail: rector@nmu.org.ua

http://nmu.org.ua/en/
http://pl.nmu.org.ua/

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: