Przeczytane / Polecane

Z polskim w świat, Lublin 2016

Róża Ciesielska–Musameh, Barbara Guziuk Świca, Grażyna Przechodzka

  Centrum Języka i Kultury Polskiej UMCS od lat specjalizuje się w kształceniu słuchaczy ze Wschodu, którzy bardzo często nie znają dobrze systemu języka polskiego, ale nie mają większych problemów ze zrozumieniem nawet dość skomplikowanych tekstów. Przede wszystkim dla takich studentów powstał podręcznik napisany przez trzy od lat pracujące w CJKP autorki.
  Książka składa się z 10 jednostek, zawierających niezwykle ciekawe i różnorodne teksty oraz w przystępny sposób przedstawiony komentarz gramatyczny wraz z ćwiczeniami. Tytuły jednostek to: Powitania i pożegnania po polsku, Jesteśmy w Polsce, Zaczynam studia, Rodzina, Uroda i styl, Przyjaciele i znajomi, Plan dnia, Sklepy i zakupy, Na polskim stole, Bank i usługi. Materiał gramatyczny obejmuje głównie fleksję, przy czym autorki zwracają uwagę na zagadnienia szczególnie trudne dla słuchaczy, których pierwszym językiem jest ukraiński, rosyjski lub białoruski. Praca z podręcznikiem umożliwia kształcenie wszystkich sprawności językowych dzięki dużej liczbie ćwiczeń na rozumienie tekstów pisanych i mówionych (nagrania na CD) oraz ćwiczeń w mówieniu i pisaniu. Największą jednak wartością tego podręcznika jest szeroki kontekst kulturowy oraz mocne osadzenie w polskich realiach XXI wieku. Już sama okładka z fotografią centrum naszej stolicy z tzw. żaglem Warszawy sugeruje, że książka przedstawia obraz Polski nowoczesnej, ciekawej i otwartej na przybyszy z zewnątrz. Zarówno teksty, jak i ćwiczenia pozwalają na realizację interkulturowego modelu nauczania. Doskonałe wrażenie robi też nowoczesna szata graficzna książki.
  Chociaż przeznaczony dla poziomów B1/B2, podręcznik może być wykorzystywany również na wyższych poziomach, ze względu na bogactwo i stopień trudności materiału leksykalnego i frazeologicznego oraz walory poznawcze i różnorodność tekstów. Może również stanowić pomoc dla przygotowujących się do egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego, gdyż pozwala oswoić się z typami zadań występującymi w testach egzaminacyjnych. Mógłby również stanowić świetne źródło wiedzy o współczesnej Polsce dla słuchaczy lektoratów na uniwersytetach zagranicznych oraz dla uczniów szkół polskich na całym świecie.
  Autorki pracują obecnie nad drugą częścią podręcznika, która zostanie wydana prawdopodobnie pod koniec tego roku.

dr Anna Butcher UMCS

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: