Przeczytane / Polecane

Bliżej Polski. Wiedza o Polsce i jej kulturze. Cz. 2. Podręcznik do nauki języka polskiego jako obcego dla zaawansowanych. Poziom zaawansowany (C1, C2)

Barbara Guziuk-Świca, Anna Butcher

     Niewiele mamy pomocy, rozwijających sprawności językowe studentów zaawansowanych. Podręcznik Bliżej Polski to prawdziwy przyjaciel lektorów, uczących języka polskiego za granicą. Ksiązka jest pięknie wydana, starannie przygotowana, a przede wszystkim – przemyślana. Kolejne tematy, MALARSTWO, MUZYKA, FILM, przedstawiono tak, aby zainteresować obcokrajowców polską kulturą wysoką. I to się świetnie udaje na zajęciach. W części poświęconej malarstwu znajdują się teksty i ćwiczenia językowe na temat najważniejszych twórców (od Piotra Michałowskiego przez m.in. Matejkę, Wyspiańskiego, Witkiewicza, do Magdaleny Abakanowicz). Wystarczy poprosić studentów, aby w domu przejrzeli sobie zamieszczone na płycie liczne reprodukcje ich prac i wybrali tych twórców, których chcieliby poznać na lekcji. Dzięki rozmaitości zebranych obrazów, rzeźb i innych prac możemy liczyć na ożywioną dyskusję, podczas której studenci motywują swoje decyzje, a każdy stara się zainteresować kolegów ”swoim” artystą.
     Część muzyczna przedstawia takich kompozytorów, jak Chopin, Moniuszko, Lutosławski, Penderecki; jeden z rozdziałow poświęcono znanym na całym świecie polskim kompozytorom muzyki filmowej, jak Komeda, Preisner czy Kaczmarek. Już samo porównanie losów Jana A.P. Kaczmarka z losami jego dawnych kolegów z Teatru Ósmego Dnia może być wstępem do zajęć na temat trudnych wyborów artystów w warunkach reżimowych. Na płycie CD, towarzyszącej temu rozdziałowi, znajdziemy nagrania takich utworów, jak Wigilia na Syberii Kaczmarskiego i Gintrowskiego, fragment Wesela Wyspiańskiego, Arię Skołuby ze Strasznego dworu czy piosenkę Komedy / Osieckiej Nim wstanie dzień z filmu Prawo i pięść. W kluczu zamieszczone są pełne teksty utworów, natomiast w części głównej te niełatwe teksty wykorzystane są do różnych ćwiczeń językowych.
     Świetnie przeprowadzoną integrację wiedzy z dziedziny kultury z ćwiczeniami, umożliwiającymi rozwijanie różnych sprawności językowych, znajdziemy też w rozdziale poświęconym polskiemu kinu, który pozwala zrozumieć, dlaczego w Polsce filmy należą do Sztuki prze duże ”S”. Z radością wracam do takich tekstów, jak wypowiedzi Olbrychskiego, Jandy, Pszoniaka czy Wałęsy o Wajdzie – swój niegasnący zachwyt nad polskim kinem mogę jeszcze lepiej przekazazywać studentom dzięki pracy z tak udanym podręcznikiem.

Dr Liliana Madelska, Uniwersytet Wiedeński

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: