Aktualności

Dodane: 2015-01-01

Magia świąt w Jassach (Rumunia)

W bieżącym roku akademickim po raz pierwszy miałem okazję zorganizować polską wigilię na Uniwersytecie Aleksandra Jana Cuzy w Jassach. Wśród zaproszonych gości byli zarówno studenci uczestniczący w zajęciach lektoratowych z języka polskiego oraz pracownicy Katedry Slawistyki UAIC, jak i przedstawiciele mieszkającej w Jassach Polonii.


Przybyli goście wysłuchali krótkiej opowieści o polskich tradycjach wigilijnych oraz skosztowali dań zbliżonych do tych, które jemy w Polsce w czasie wieczerzy wigilijnej. Zdecydowanie najpiękniejszym momentem wieczoru było wspólne śpiewanie polskich kolęd. Studenci przygotowali również kolędy w języku rumuńskim, dzięki czemu wspaniale udało się połączyć polską i rumuńską tradycję.
Radość na twarzach gości jedynie utwierdza mnie w przekonaniu, że organizowanie tego typu wydarzeń ma naprawdę sens. To nie tylko forma przybliżenia obcokrajowcom naszej kultury i tradycji, ale przede wszystkim wyjątkowy wieczór i okazja do wspólnego spędzenia czasu.

O lektoracie słów kilka

Lektorat na Uniwersytecie Aleksandra Jana Cuzy ma już bardzo długą i bogatą historię. Obecnie języka polskiego uczą się obowiązkowo studenci rusycystyki (na drugim roku studiów licencjackich oraz czwartym i piątym magisterskich), a także, fakultatywnie, studenci wielu innych kierunków i to nie tylko filologicznych, gdyż są wśród nich m. in. przyszli geografowie, historycy i prawnicy. Być może z czasem uda się doprowadzić do zwiększenia statusu języka polskiego w Jassach, a studiujący będą mieli możliwość wybierać go jako specjalizację.

30 grudnia 2014 r.

Dariusz Kasprzyk
Lektor języka polskiego od 2014 r.
Universitatea Alexandru Ioan Cuza
Bulevardul Carol I, Nr 11
700506 Iaşi, România
www.uaic.ro

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: