Aktualności

Dodane: 2014-08-04

Łyżkarstwo dla dzieci. Szkoła Polonijna w Belgradzie

Dzień Dziecka w Szkole Polonijnej w Belgradzie zawsze jest nie lada wydarzeniem. Tym razem jednak było to spotkanie niezwykłe i wyczekane. Z powodu powodzi zorganizowano je bowiem dopiero 14 czerwca.

Dwutygodniowe spóźnienie Dnia Dziecka w serbskich szkołach przyjęto jako naturalną wypadkową kataklizmu, który dotknął m.in. okolice Belgradu. W tym czasie szkoły i centra sportowe zamieniły się w placówki pomocy powodzianom. Tak było i z salami wykorzystywanymi przez Szkołę. Kiedy sytuacja została w miarę opanowana, mogliśmy zająć się przygotowaniami do corocznego świętowania.

Tym razem Dzień Dziecka poświęcono łyżkarstwu. Rzemiosło ginących zawodów wprowadzane na zajęciach otwiera mnóstwo możliwości: daje pole do wykorzystania wielu umiejętności, od malarskich począwszy, na językowych skończywszy, oraz doskonale integruje generacje.

Na początku wszyscy uczestnicy spotkania: dzieci, rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście mogli wysłuchać wykładu o ginących zawodach, rzemieślnikach, technikach wytwarzania dawnych przedmiotów użytkowych i miejscach kultywowania tradycji. Najdokładniej oczywiście przybliżono łyżkarstwo. Wykład prowadzony był w dwu językach, by wszyscy, i mali i duzi, dobrze zrozumieli i zapoznali się ze specyficznym słownictwem. Po takim wstępie zabrano się do pracy. Każde z dzieci dostało drewnianą łyżkę i mogło ją dowolnie ozdobić.


W ten sposób właśnie, Dniem Dziecka, z podarunkami i dyplomami, w obecności rodziców, dziadków, Konsula RP w Belgradzie oraz Stypendystów Semper Polonia, Szkoła Polonijna uroczyście zakończyła rok szkolny.

Monika Válková Maciejewska

Stowarzyszenie „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego02-078 Warszawa, ul. Krzywickiego 34
Sekretariat:
tel. +48 (22) 625-42-53, +48 (22) 625-42-67
fax +48 (22) 625-75-23


Copyright © 2017 Stowarzyszenie „Bristol”
Wszelkie prawa zastrzeżone

 

Nawigacja strony:

 

Organizacyjne: