Dodane: 2019-08-26

Letnia szkoła języka polskiego w Samarze. Projekt współrealizowany przez Stowarzyszenie „Bristol” (2019 r.)

  W dniach 14-27 lipca 2019 roku zostałam skierowana przez Stowarzyszenie „Bristol” i Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ do Samary w Rosji w ramach projektu letnie szkoły języka polskiego w Rosji. Zadanie było realizowane na zlecenie Ambasady RP w Moskwie. Letnia szkoła języka polskiego w Samarze została zorganizowana po raz pierwszy. Działająca tam organizacja, „Potomek”, zrzeszająca osoby o polskich korzeniach była partnerem polskich instytucji w organizacji kursu.
  Przez dwa tygodnie trwał intensywny kurs języka polskiego. Zajęcia odbywały się codziennie w godzinach popołudniowych. W tym czasie kursanci poznawali język polski od podstaw, opanowując kolejne segmenty języka polskiego potrzebne do komunikacji. W trakcie kursu przede wszystkim stawiałam na rozwijanie kompetencji komunikacyjnej, prowadziłam również spotkania poświęcone polskiej kulturze i polskim realiom. Te zajęcia spotykały się z dużym zainteresowaniem. Do Samary także przywiozłam podręczniki i pomoce dydaktyczne, które będą służyć lokalnym nauczycielom języka polskiego. Nauczanie w grupie jednorodnej językowo było dla mnie ciekawym i rozwijającym doświadczeniem. Mogłam także poznać specyfikę pracy w środowiskach polonijnych.
  Kurs języka polskiego dla członków organizacji „Potomek” odbywał się w sali katechetycznej przy Kościele Najświętszego Serca Jezusa w Samarze, który został wybudowany przez Polaków.
  Przebywanie w Samarze było dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Jako miasto rozwijające się, łączy ono echa przeszłości ze współczesnością. Nierzadkim widokiem są wciąż zamieszkane, drewniane domy, nad którymi wyrastają kolejne nowoczesne bloki mieszkalne Jedną z niewątpliwie największych atrakcji miasta jest rejs statkiem po Wołdze.
  Wyjazd do Rosji i nauczanie tam języka polskiego to niesamowite doświadczenie zawodowe, które mogłam zdobyć dzięki Ambasadzie RP, Stowarzyszeniu „Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego oraz organizacji „Potomek”. Serdecznie dziękuję za tę możliwość.

Karolina Surowiecka