Dodane: 2019-08-23

Letnia szkoła języka polskiego w Rosji (Jekaterinburg, 21 lipca - 18 sierpnia 2019 r.)

  U stóp zimnego i deszczowego Uralu, w Jekaterynburgu, mieście biesów, już po raz trzeci zorganizowano Letnią Szkołę Języka Polskiego - miesięczny intensywny kurs w siedzibie polskiej szkoły, w której to regularnie spotykają się członkowie Stowarzyszenia “Polaros”. Zajęcia odbywały się codziennie w godzinach popołudniowych i wieczornych w trzech grupach o zróżnicowanym poziomie znajomości języka polskiego. W kursie uczestniczyły m.in. osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z językiem polskim, jak i ci, którzy wzięli udział także w poprzednich edycjach projektu. Na zajęciach kilkukrotnie gościli również lektorzy związani z tutejszą Szkołą Języka Polskiego, pani Antonina Umińska oraz pan Aleksander Bleschik. Obserwowali oni postępy swoich uczniów oraz aktywnie uczestniczyli w lekcjach.

  Uczestnicy kursu regularnie uczęszczali na zajęcia i poświęcali dużo wolnego czasu, by utrwalić nowo nabytą leksykę i podstawy gramatyczne. Głównym celem było wzbogacenie zasobu leksykalnego studentów (m.in. o frazeologię i leksykę potoczną) oraz nauka i powtórzenie struktur gramatycznych i składniowych. W trakcie zajęć zwracałyśmy równie dużą uwagę na poprawną wymowę studentów, przygotowując dla nich dodatkowo ćwiczenia fonetyczne.
  Podczas zajęć uczestnicy letniej szkoły nie tylko doskonalili swój warsztat gramatyczno-leksykalny, lecz także - a może przede wszystkim - pogłębiali swoją wiedzę o polskiej kulturze i historii. Chętnie dyskutowali i z uwagą słuchali m.in. o polskich przesądach i zabobonach, savoir-vivrze, (auto)stereotypach, polskiej kulturze picia i jedzenia, polskich miastach, systemie oświatowym czy współczesnym kinie polskim. Słuchacze dzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w tej materii, jak również ochoczo opowiadali i porównywali je z rosyjską rzeczywistością. W trakcie zajęć (jak i poza nimi) często dopytywali o polską historię czy obecną sytuację polityczną w naszym kraju. Ciekawiło ich wszystko - od polskiego dowodu osobistego, poprzez typowe polskie śniadanie, na stosunku Polaków do mieszkańców stolicy skończywszy.
  Studenci bardzo chętnie angażowali się we wszystkie gry i zabawy językowe, które im proponowałyśmy. Niestraszne im były zadania, w których należało wykazać się kreatywnością (np. tworzenie planu dnia wesołego i smutnego Tomka) czy gry zespołowe (debata dotycząca “wyższości” ziemniaka nad frytkami i dranikami, tj. rosyjskimi plackami ziemniaczanymi). Chętnie śpiewali i odgrywali scenki związane z sytuacjami komunikacyjnymi oraz mierzyli się z łamańcami językowymi. Duże emocje wzbudził wieczorek poświęcony polskiej kulturze, połączony z quizem i degustacją polskich słodyczy oraz sałatki jarzynowej. Uczestnicy kursu dowiedzieli się m.in. gdzie znajduje się polski biegun zimna, kim jest “centuś” (i w którym polskim mieście jest ich najwięcej) oraz jaki film wszyscy Polacy oglądają w Boże Narodzenie. Mieli również okazję nauczyć się kilku słów w gwarze śląskiej oraz posłuchać śląskiej wersji Lokomotywy.
  Rozmowy o polskości, meandrach polskiej gramatyki czy innych zagadnieniach polskiej kultury, historii i polityki często przenosiły się poza mury szkoły. Uczestnicy kursu wspaniale spisali się w roli gospodarzy. Z ich pomocą odkryłyśmy różne oblicza Jekaterynburga i pobliskich miejscowości oraz spróbowałyśmy regionalnych kuchni. Z dużą cierpliwością i z wielką ochotą studenci objaśniali różnice kulturowe, jak i opowiadali o historii miasta i Rosji - rzecz jasna, po polsku.
  Wszystko to sprawiło, że trzecia edycja Letniej Szkoły Języka Polskiego w Jekaterynburgu (22.07-18.08) zapisała się w pamięci uczestników, jak i nas samych, jako niezapomniane wydarzenie. Projekt zrealizowano przy współpracy Ambasady RP w Moskwie, Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, Stowarzyszenia “Bristol” Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego oraz Polskiego Stowarzyszenia “Polaros” w Rosji. Jego koordynatorkami były prezes Stowarzyszenia, Marina Łukas, oraz dr hab. Aleksandra Achtelik. Serdecznie dziękujemy za możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego oraz wspaniałą przygodę.

Joanna Jura i Monika Gąsior
słuchaczki Podyplomowych Studiów