Dodane: 2019-07-09

Jeszcze kilka wspomnień z letniej szkoły nad Bajkałem (2019)

Letnia Szkoła Języka Polskiego nad Bajkałem Wielkie Koty 2019
Od 1 do 5 lipca na terytorium Bajkalskiej Biologicznej Stacji Badawczej w Wielkich Kotach miała miejsce tradycyjna, już IV Letnia Szkoła Języka Polskiego. Organizatorzy Letniej Szkoły to Konsulat Generalny RP w Irkucku, Stowarzyszenie Bristol Polskich i Zagranicznych Nauczycieli Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego oraz Centrum Języka Polskiego na Irkuckim Uniwersytecie Państwowym.
W letniej szkole uczestniczyło 24 studentów z różnych wydziałów Irkuckiego Uniwersytetu Państwowego (przede wszystkim z Wydziału Filologii i Dziennikarstwa oraz Serwisu i Reklamy), uczących się języka polskiego w ramach zajęć obowiązkowych, dodatkowych i fakultatywnych, a zajęcia w dwóch grupach na różnych poziomach prowadziły wykładowczynie z Polski – Pani dr Monika Valkova-Maciejewska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) i Pani Agnieszka Kamińska (Politechnika Krakowska).
Jak zawsze, w ramach szkoły odbywały się nie tylko zajęcia językowe. Uczestnicy przygotowywali tradycyjne polskie dania, brali udział w quizie dotyczącym wiedzy o polskiej kulturze, historii i geografii (zwyciężyła drużyna Cyberbiedronki, kapitanem której była Lena Zarubina), grali w różne gry, oczywiście po polsku, i recytowali „ZOO” Jana Brzechwy przy ognisku.
Podczas uroczystego zakończenia leniej szkoły każdy otrzymał mały prezencik od wykładowców – nagrodę w konkretnej nominacji, wśród których były np. „Uratowanie Bajkału od pływających plastików”, „Najlepsza fryzura w kategorii „Chłopaki” i „Wyjątkowy talent Językowy”.