Dodane: 2019-04-03

Język polski w Rostowie nad Donem w pierwszej połowie września 2018 r.

  Wakacje 2018 roku to czas, kiedy odbyły się w kilku miastach Rosji letnie szkoły języka polskiego – współorganizowane przez Stowarzyszenie Bristol. Rostów nad Donem, przemysłowe miasto na południu, w pobliżu Morza Azowskiego i granicy z Ukrainą, było jednym z tych miejsc.
  Najpierw dosyć długa dwuetapowa podróż lotnicza: z Warszawy do Moskwy i z Moskwy do Rostowa. Wreszcie, na lotnisku w Rostowie, zaskakujące i przemiłe powitanie przez kilkuosobową delegację Związku Polaków Donu. Najbardziej nieoczekiwana i wzruszająca była obecność nastoletniej Nastii w stroju krakowskim i z bukietem liliowych kwiatów. „My was tak żdali!” – spontanicznie i serdecznie powiedziała p. Natalia Miszyna, wiceprzewodnicząca tej organizacji polonijnej. I rzeczywiście – cały mój pobyt w Rostowie, uczenie młodzieży i dorosłych, rozmowy, dyskusje, spotkania były świadectwem wielkiego a spełnionego pragnienia kontaktu z Polską w osobie nauczyciela z kraju.

  Dwa tygodnie na początku września 2018 roku: codziennie o pierwszej lekcja w szkole nr 25, z kilkorgiem nastolatków z polskiego zespołu tańca ludowego, jednak z dnia na dzień w coraz większym gronie innych uczniów tej szkoły. Wieczorem, od osiemnastej, lekcje dla dorosłych w sali instytutu socjologii miejscowego uniwersytetu w centrum miasta: najpierw dla początkujących, później dla zaawansowanych. W ciągu całego roku mają oni po jednej lekcji polskiego w tygodniu.
  We wspomnianej szkole nr 25 mieści się siedziba Centrum Kultury Polskiej – w jednej z sal (tej, w której odbywały się lekcje z młodzieżą). Na ścianach materiały informacyjne o Polsce: plakaty językowe i kulturowe, portrety i zdjęcia znanych Polaków, polskie książki w biblioteczce – także trochę podręczników.
  Wszyscy, z którymi się zetknęłam, bardzo interesowali się językiem polskim i kulturą. Czynnie uczestniczyli w lekcjach, zadawali liczne i nieoczywiste pytania. Wielu członków Związku Polaków Donu to osoby, które dopiero na pewnym etapie życia dowiedziały się o polskiej tożsamości kulturowej swoich rodzin. Mówiąc krótko, spotkałam się w Rostowie z wielkim pragnieniem polskiej kultury i języka. Wyjazdy do Polski, obecnie coraz łatwiejsze, nie zaspokajają tego pragnienia. Letnia szkoła języka polskiego dociera do naprawdę wielu zainteresowanych, umożliwia kontakt z nauczycielem specjalistą, daje choć namiastkę Polski w odległym regionie Rosji.
  Dzięki gościnności i życzliwości gospodarzy zwiedziłam okolice Rostowa. Byłam w Taganrogu – mieście, gdzie urodził się Anton Czechow, jeden z moich ulubionych pisarzy.

Agnieszka Karolczuk